Betonas

Betonas – tai dirbtinis akmuo, gaunamas sumaišius cementą, vandenį ir kitus priedus (smėlį, žvyrą arba žvirgždą ir granitą, šios medžiagos vadinamos grūdėtąją mišinio dalimi). Taip pat į jį dedama įvairių priemaišų (tai medžiagos, kurios pakeičia cemento masės ar jau sustingusio betono savybes). Cemento sudėtyje gali būti ir plaušų, kurie svarbūs hidratacijos procesui.

BETONO MIŠINIAI

Markė Sena markė
C8/10S1 M150
C8/10S2
C12/15S1 M200
C12/15S2
C12/15S3
C16/20S1 M250
C16/20S2
C16/20S3
C20/25S1 M300
C20/25S2
C20/25S3
C25/30S1 M350
C25/30S2
C25/30S3
C30/37S2 M400
C30/37S3
C30/37S3 su žvyro skalda
C30/37S3 su granitine skalda

SMĖLBETONIO MIŠINIAI

Markė Sena markė
C8/10S1 M150
C8/10S2
C12/15S1 M200
C12/15S2
C16/20S1 M250
C16/20S2
C20/25S1 M300
C20/25S2
C25/30S1 M350
C20/30S1

SAUSI MIŠINIAI

Markė Sena markė
s/m C8/10 M150
s/m C12/15 M200
s/m C20/25 M300

1. Pastaba:
Priklausomai nuo poveikio XC2÷XC4(W-hidro) ir XF1÷XF3 (F šalčio ciklai) klasės bei prieš šaltinių priemonių papildomo panaudojimo betono kaina keičiasi iki 20%.
2. Pastaba: Vykdant produkcijos pakrovimą nuo 17 val. darbo dienomis, savaitgaliais bei švenčių dienomis– taikomas 5% antkainis 1 m3 betono.

Betono gamyba

Viena svarbiausių betono sudedamųjų medžiagų yra cementas. Cementas - tai hidraulinė rišamoji medžiaga, kuri paprastai būna miltelių pavidalu. Tai neorganinis junginys, kurį sumaišius su vandeniu gaunama klampi masė. Vykstant hidracijos reakcijai pastaroji kietėja, o savo formų nepraranda net vandenyje, todėl yra puikiai tinkama naudoti kaip rišamoji medžiaga. Tinkamomis proporcijomis sumaišius cementą su vandeniu ir kitais priedais, gaunamas betonas. Per nustatytą laiką šis sukietėja ir tampa tvirta, ilgai nekintantį tūrį išlaikančia medžiaga. Praėjus 28 paroms tikrinama, kaip cementas sukietėjo ir nustatomas jo gniuždymo stipris. Pagal šiuos duomenis jis skirstomas į kelias klases.

Betono priedai, jų poveikis ir taikymas

Betono gamyboje naudojami dviejų rūšių priedai. Tai:

  • Cheminiai (Neorganiniai bei organiniai junginiai vandens ar miltelių pavidalu).
  • Mineraliniai (Smulkūs aktyvūs mineraliniai milteliai ir neaktyvūs mikroužpildai).

Priedais ir jų kiekiu gali būti keičiamos tam tikros betono mišinio ar jau sustingusio betono savybės:

  • Rišimo ir kietėjimo intensyvumas.
  • Stiprumas ir patvarumas.
  • Atsparumas šalčiui ir žalingam aplinkos poveikiui.
  • Laidumas vandeniui.
  • Ir kt.

Betono mišinys

Tai visiškai paruoštas betono mišinys, kuris jau yra tinkamas naudoti.

Betonui keliami reikalavimai

Vieni iš pagrindinių reikalavimų, keliamų betonui, yra betono mišinio konsistencija bei sustingusio betono gniuždymo stipris. Didinant vandens kiekį betono mišinyje, jis tampa plastiškesnis, lengviau apdirbamas, tačiau sumažėja jo tvirtumas. Sumažinus vandens kiekį, galutinis sukietėjusio betono gniuždymo stipris didėja, tačiau mažėja betono plastiškumas, su juo sunku dirbti. Pasiekti optimalų variantą (kad betonas būtų ir plastiškas, ir tvirtas) galima įmaišius tam tikrų priedų. Taip pat labai svarbu, kad betonas būtų ilgaamžis (išliktu tvirtas ir nepakeistų formų visą numatytą konstrukcijos eksploatavimo laiką). Konstrukcija vadinama ilgaamže, jei visą numatytą naudojimo laiką ji kokybiškai atlieka savo funkcijas, nepraranda tvirtumo, formų ir išlieka tinkama eksploatuoti. Žinoma, svarbu atsižvelgti ir į klimato sąlygas. Pagal tai, kokiomis sąlygomis bus eksploatuojama betono ar gelžbetonio konstrukcija, nustatoma, koks apsaugos lygis yra reikalingas. Pagal poveikį aplinkos sąlygos skiriamos į tokias klases:

  • XO;
  • XC;
  • XF;
  • XF1;
  • XF2;
  • XF3;
  • XF4.

1. Pastaba: Priklausomai nuo poveikio XC2÷XC4(W-hidro) ir XF1÷XF3 (F šalčio ciklai) klasės bei prieš šaltinių priemonių papildomo panaudojimo betono kaina keičiasi iki 20%.

Betono mišinių pristatymas

Reikalingą betono mišinį į statybos objektą UAB „Betono bazė“ veža automobilinėmis betonmaišėmis arba betono siurbliu. Nedideliais atstumais ir mažesnio slankumo betono mišiniai gali būti vežami užsakovo savivarčiais arba kraunami į kitas panašias talpas. Nors tai nėra geras pasirinkimas. Automobilinėmis betonmaišėmis vežami betono mišiniai kelyje periodiškai arba nuolat maišomi. Dėl to jie ilgesnį laiką išlaiko reikiamą slankumą.

2. Pastaba: Vykdant produkcijos pakrovimą nuo 17 val. darbo dienomis, savaitgaliais bei švenčių dienomis– taikomas 5% antkainis 1 m3 betono.

Betonavimo ypatumai

Betonas labai imli medžiaga aplinkos poveikiui. Jei betonavimo darbai atliekami karštuoju metų laiku - kyla grėsmė, kad dėl išgaravusios drėgmės atsiras paviršinių įtrūkimų. Todėl itin svarbi ir vos pradėjusio stingti betono priežiūra.

Jei betonavimo darbai atliekami šaltuoju metų laiku - svarbu, kad aplinkoje, kurioje yra betono gaminiai ir konstrukcijos, būtų palaikoma teigiama oro temperatūra. Jei jie nespės sustingti ir pasiekti reikiamo gniuždymo stiprio - kyla pavojus, kad ims irti.

Bet kokiu atveju, patariama betoną laikyti uždengtą 7 - 14 parų (tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku). Tokiu būdu jis bus geriausiai apsaugotas ir nuo saulės, ir nuo šalčio. Betoną nudengti galima tik tada, kai jo paviršiaus ir aplinkos temperatūros skirtumas yra ne daugiau nei 15 - 20 °C.

Betono kokybė

Jei norite pasiekti geriausius rezultatus - vien kokybiško betono nepakanka. Visas statybų procesas turi vykti sklandžiai ir apgalvotai. Inžinerinė konstrukcija turi būti gerai parinkta ir suprojektuota. Taip pat svarbu atsakingai maišyti betono mišinį ir operatyviai organizuoti betonavimo darbus. Betono kokybė priklauso nuo viso proceso eigos, to, kaip bus vykdomi ir užbaigiami bei prižiūrimi darbai, kokios medžiagos bus parinktos.

DSC_0098.JPGDSC_0392.JPGDSC_0097.JPGDSC_0096.JPGDSC_0386.JPGDSC_0391.JPG


Dėl šių priežasčių labai svarbu pasirinkti patikimą betono mišinio tiekėją, kuris galėtų įvertinti kliento poreikius, parinkti optimaliausią betono mišinio sudėtį, patartį betonavimo klausimais. Betonavimo darbai negali būti atliekami naudojant nekokybiškus betono mišinius, aplaidžiai, nes nuo jų priklauso statinio tvirtumas, laidumas vandeniui, izoliacinės savybės bei betono ilgaamžiškumas. Prastos kokybės ar savarankiškai sumaišytas betonas ir/ar neatsakingai atlikti betonavimo darbai gali pareikalauti dar didesnių investicijų statinį tvarkant ar betonuojant iš naujo po gana trumpo laiko, todėl kur kas racionalesnis sprendimas yra patikėti šį darbą specialistams, kurie užtikrintų geriausios kokybės betono mišinio pristatymą į statybvietę. Kad mišinys ją pasiektų tinkamos kokybės, jis turi būti vežamas betonvežiais, antraip sąlytis su aplinka gali turėti neigiamos įtakos betono savybėms.